pivo
Ker slučajnospoštovani obiskovalec/ka bloga verjetno kar dobro poznaš jodlarsko-bavarsko, belgijsko, angleško-irsko in češko (o tom – potom) pivovsko kvaliteto in kvantiteto, naj mi bo dovoljeno, da se v svojem kratkem traktatu dotaknem nekaterih pivsko eksotičnejših dežel vzhodne Evrope…
Zelo dobra piva sem pil denimo v Litvi (v tistih krajih se pivu reče “alus“, takisto v Latviji, ki pa jo po kvaliteti piva lahko mirno preskočim, mogoče bi omenil le “Aldaris“), najlepše sta mi na želodec legli “Utenus” in “Švyturys“. No, v Estoniji sem poskusil kar nekaj piv znamke “Saku” in vsa so mi bila všeč, tudi temno.
V Belorusiji točijo v glavnem samo rusko pivo “Baltika“, ki pa ga glede na vsebnost alkohola delijo po številkah od 0 (za deco) do 12 (jaz sem bil že pri devetki fino zadet). Tukaj bi omenil še bizaren podatek, da omenjeno “Baltiko” mirno srebajo kandidati in voditelj med belorusko različico kviza Milijonar, pri katerem lahko srečni vseznalec kot glavni dobitek pokasira celih 30 jurjev naših bivših sitov!? 😐
Sicer pa sem v poleg “Baltike” v Rusiji degustiral (no, če se temu nacejanju lahko reče degustacija) “Nevskoe” pivo v vseh možnih različicah, pa “Tverskoe” (kot zanimivost naj povem, da se zraven piv v Rusiji obvezno prigrizne pistacije ali pa nagravžne posušene kalamare)… Za vsa piva znamke “Stepan Razin” so me trgovke v St. Petersburgu prepričevale, da so le pogojno pitna. In res so bila.
V Ukrajini sem pil kar dobrega, če ne odličnega “Obolona“, pozabite pa na “Černigivske” (dopuščam sicer možnost, da je moja ocena preveč subjektivna in prestroga – to pivo sem namreč žulil v neki zakotni ukrajinski vasici in ob njem več kot uro in pol čakal na pohanega piščanca). »Lvivske« je tako-tako, takisto »Krim«, v glavnem pa sem tamkaj konzumiral izvrstnega »Slavutiča«.
Ukrajinski vic: zakaj telo hitreje izloči pivo kot mleko? Ker pivu vmes ni treba spreminjati barve. In zakaj izloči telo rusko pivo hitreje od ukrajinskega? Ker mu vmes ni treba spreminjati niti okusa. 😆
V Moldaviji sem imel čas in čast poskusiti edinole »Chisinau«. Ni bilo slabo.
Armenija je znana po svojem znamenitem konjaku (baje je Winston Churchill srkal izključno armenski konjak znamke »Ararat«), zato pa se s pivi ravno ne more pohvaliti. »Kotayk«, še posebej pa »Kilikia« sta tako svinjsko grenki pivi, da sta praktično nepitni! Tudi v Gruziji žejnemu popotniku toplo priporočam odlično rdeče vino namesto piva, čeprav »Kazbegi« mogoče niti ni bilo tako slabo in »Argo« takisto ne…
V Azerbajdžanu mi je ob šašliku, kebabu, pilavu in ostalih orientalskih kulinaričnih dobrotah najbolj pasalo »Xirdalan« pivo.
V Romuniji imaš solidnega “Ursusa” in “Silvo” (pa na temnega »Ciuca« ne gre pozabiti!), “Bergenbier” ni kaj posebnega, ampak zaboga nikarte ne pijte piva z modro etiketo, ki sliši na ime “Aurora“, ker je nikakvo!!! “Aurora” je gnojšnica.
V Bolgariji sem popil največ piva, imenovanega “Kamenitza“. Takoj za njim bi uvrstil “Zagorko“, “Boljarka” pa je za razliko od “Astike” vsaj pitna. Najbolj znano bolgarsko pivo, namreč “Šumensko“, me ni preveč navdušilo, enkrat me je celo – prisežem! – po njem bolel želodec…
V Srbiji sem pil v glavnem »BIP«-ove spljačine, okus pa sem si tu in tam popravil s solidnim »Apatinskim«. O kvaliteti črnogorskega “Nikšičkega” verjetno ni treba izgubljati besed! Odlično pivo! V Makedoniji me je navdušil »Zlaten dab«, »Skopsko« in »Bitolsko« dobita oceno zadostno.
Palec dol za albanska piva! »Tirana« je scalnica, »Stela« in »Kaon« takisto, »Korca« pa ima celo okus po suhih slivah! Bljak!
Ne smem pozabiti na Poljsko. V teh krajih zahtevajte “Žyvec” pivo, lepo steče po jeziku in je blagega okusa. No, priporočal bi vsaj še “Tyskie“, “Lech” in “Okocim“. V neki pivnici v Krakowu so nam postregli tudi z domačim ingverjevim pivom, zavoljo enormnih količin zaužitega omenjenega napitka (točijo ga v nekakšnjih valjih po štiri litre!) pa mi je ime ušlo iz glave…
Kar se pa že omenjenih čeških piv tiče… Toliko opevani “Budvar“, “Plzensky Prazdroj“, “Krušovice” in “Staropramen” (pa še kakšnega “Ostravarja“, “Kelta” in “Branika” lahko dodamo) so namreč čisto navadna čopotnica, ki človeka le napihnejo kot kroto, zadenejo pa popolnoma nič! Pasalo mi je edino “Starobrno“, pa še to le zaradi okusa. Napitki njihovih bratrancev iz slovaških pivovarn (“Zlaty Bažant“, “Martiner“) pa niso žal nič boljši…
Pa na zdravje!
July 26th, 2007 at 06:59
domovoj pri raziskovalni nalogi 😎
July 26th, 2007 at 15:28
Kako pa kaj ocenjuješ piva iz vzhodne republike Slovenije??
July 26th, 2007 at 15:31
Jaz sem “unionist”. 😛
July 26th, 2007 at 22:29
Se moram kar strinjat s tabo. Sploh glede čeških piv. Pojma nimam kaj so to nam točili. Verjetno bi jih lahko spili še 3x več pa ga ne bi čutili. Za razliko od nekaterih ruskih piv, ki so imele celo okus po špiritu. Če vas slučajno pot zanese tja se izogibajte piv z napisom “KREPKOE” – “КРЕПКОЕ”! 😀
July 27th, 2007 at 06:21
Če smo že pri tem… tudi znameniti albanski konjak je navaden špirit. Ruska vodka je OK. BeTeK ima sicer najraje ukrajinsko, takole zvečer, recimo na vlaku…
July 28th, 2007 at 12:49
😳
July 29th, 2007 at 09:00
Hehe, tale test za Štajerce sem dobil danes po mejlu… 😀
July 31st, 2007 at 09:43
Od ruskih mi je najbolj pasal Zalatoj Meljnik, Bočkarevo je tudi dobro. Na žurkah pa je v potokih tekla Baltika Sjem.
July 31st, 2007 at 10:30
Ja, “Bočkarevo” je tudi meni ostalo v spominu. Se pa ne spomnim, če po dobrem ali slabem… 😕
August 1st, 2007 at 09:47
Če se ne spomniš, potem v dobrem. 😆
August 6th, 2007 at 11:35
Zdaj je pa res že čas, da s tem poznavalcem piva (beri: domovojem) odigram partijo tenisa – za pivo!
September 3rd, 2007 at 21:21
:isted:tw 🙁 :mrg 😐 😮 😮 😡 😎 😥
March 6th, 2008 at 21:18
Laško je zakon! 🙂
Pa Ožujsko.
June 16th, 2008 at 12:11
Piti pivo zato, da zadane je ravno tako vulgarno kot pivi vino zato, da zadane. Potem je boljše, da spiješ špirti in mir
June 16th, 2008 at 18:42
Sploh ne gre za nacejanje z namenom zadetosti! 😮
Okušanje raznolike in pisane ponudbe piv je gurmanski užitek, umetnost in kulinarična pustolovščina.
June 16th, 2008 at 18:48
Jah piše drugače, ➡ citiram: “… so namreč čisto navadna čopotnica, ki človeka le napihnejo kot kroto, zadenejo pa popolnoma nič!” 😉
June 17th, 2008 at 07:57
Lahko bi napisal tudi “češko pivo je vodeno”, ampak priznaj, da se to sliši precej manj zanimivo. 😉
June 17th, 2008 at 08:38
Domovoj biksaš ga. Češko pivo je vse kaj drugega kot vodeno in jih je toliko, da je to čisto preveč posplošena ocena, če jih poskusiš peščico. Pa tudi ta, ki si jih poskusil ne spadajo niti najmanj med vodena piva. Sprejmem, da ti niso všeč, ne sprejmem pa, da so vodena 🙂 razen, če gre izključno za tvojo subjektivno oceno 😉
July 26th, 2008 at 16:45
Odkril sem, da je tudi lokalno Jarpivo čisto spodobno pitno. Tudi Willy se strinja. 😉
August 19th, 2008 at 14:59
Probaj še kak ale. Npr. Fullersov, ki ga boš našel tudi v Lj. Ena a! 4 njihova piva so med prvih 50 na svetu.
http://www.fullers.si
November 24th, 2009 at 10:05
Če slučajno koga zanima, v E.leclercu se dobi češka piva REGENT in EGGENBERG. Temna in svetle. Cenovno ugodna in zelo dobra.
LP